Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

Yoga ile ilk nasıl tanıştım?

2007-2015

2007 senesinde, Eskişehir'de üniversiteden bir arkadaşımın katıldığı yoga sınıfına beni davet etmesiyle tanıştım. Yoga hakkında bir fikrim olmadan ilk derse gittim. İlk derse katılmamla birlikte birkaç ay düzenli olarak yoga asanalarını pratik etmek için bu sınıfına katılmaya devam ettim, fakat kendi pratiklerimi yapma alışkanlığı edinememiştim. Birkaç ay sonunda yoga derslerinde bir duraklama dönemine girdim. Okul, dersler ve başka mevzular hayatımda daha ön plandaydı. Sonraki dönemde ise masa başı uzun saatler süren çalışmalar, ödevler, projeler, finaller, mezuniyet, hareketsiz yaşam, çalışma hayatı ve bilgisayar başında geçen ve bitmek bilmeyen mesailer sağlığımda birtakım arızalara yol açtı. 2015 senesine geldiğimde boynumda ve sırtımda sık sık kas tutulmaları, duruş bozuklukları yaşamaya başladım. Bu dönemde  doktora gittiğimde elimde teşhisi konmuş iki boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, skolyoz başlangıcı vardı.

Neden Yoga, hayatımın merkezi haline geldi?

2016

Doktorumun bana iki önerisi oldu: düzenli yoga uygulamalarını hayat tarzı haline getirmem gerekiyordu. Bu tip rahatsızlıkların bir ilacı olmadığını ancak belki kırklı yaşlarda ameliyat ile düzeltmeler yapılabileceğini söyledi. Söylediğine göre yoga uygulamalarının bu tip rahatsızlıklar için kanıtlanmış çözümleri vardı ve bir tıp doktoru bana kas gevşetici vermek yerine yoga öneriyordu. Bu an, sanki sağlığım açısından yoldan çıkan hayatımın ilahi bir şekilde yola girmesi için bana sunduğu bir fırsattı. Sonra yoga pratikleri için araştırmalara koyuldum. Sakatlanmaktan, incinmekten ve kramplardan korktuğum için biraz daha rafine bir eğitime ihtiyacım olduğuna karar verdim. Kalabalık sınıflardan ve tanımadığım ya da tavsiye almadığım kişilerden ders almak istemedim.

Hangi eğitmenlerle çalıştım/çalışıyorum?

2016-2018

Yazılım sektöründe aktif çalıştığım dönemde, yaklaşık bir sene kadar Ferda Öktem ile düzenli olarak bire bir yoga asana ve nefes çalışmaları yaptık. Çalışmalarla birlikte bedensel ve ruhsal olarak hızlı bir iyileşme dönemine girdim. Zamanla efor sarf etmeden daha dik yürüdüğümü, merdivenleri soluğum kesilmeden hızlıca çıkabildiğimi fark ettim. Sırt ağrılarım yok denecek kadar azaldı, tutulmalarım daha seyrek olmaya başladı ve daha hafif geçer oldu. Uykularımın kalitesi arttı, duygu durumumdaki dalgalanmalar nispeten daha dengeli hale geldi. Arkadaşlarım boyumun uzadığını zannettiler, halbuki biraz daha dik durabilmeye başlamıştım, omurgamı çevreleyen kasların gelişimi ve esnemesiyle.

Ferda ile yaptığımız çalışmalardan aldığım cesaretle öğrendiklerimi öncelikle eşime ve arkadaşlarıma öğretmeye başladım. Evde bire bir çalışmalar yapmaya başladık. Böylelikle hem pratik alışkanlığı için kendimi motive etmiş oldum, hem de öğrendiklerimi öğretirken daha iyi öğrenmeye, farklı bedenlerde çalışmayı deneyimlemeye başladım. Eğitmenimin İstanbul’dan taşınmasıyla pratiklerime evde kendim devam etmeye başladım. Arada farklı stüdyolardan üyelikler alıp stüdyo derslerini deneyimleme fırsatım oldu. Fakat bire bir çalışmalardaki hızlı ilerlemenin tadını aldığım için yine özel bir seçim yapmak istedim ve Franz Andrini ile tanıştım. Franz’ın geliştirdiği yoga terapiyi kapsayan asana serileri sayesinde iyileşirken bir yandan da 6 kilo verdim. Ayurvedik beden tipimi ve nasıl beslenmem gerektiğini temel düzeyde öğrendim. Franz ile hatha yoganın bir kolu olan yoga terapi, nefes egzersizleri, meditasyon çalışmaları yaptım. 

 

Bu dönemden sonra yoga hocalık eğitimi almaya karar verdim ve araştırmalara başladım. Çağ Rical Gürle'den aldığım ilk eğitimim ile birlikte yoga dersleri vermeye başladım. 

Katıldığım Eğitimler (Yoga, Kişisel Gelişim, Farkındalık, Öz Sorgulama, Bütünsel Sağlık):

2017-2019

 • Çağ Rical Gürle, Yoganın Temelleri ve Yoga Hocalığı Programı (200 Saat), 23 Eylül 2017 - 28 Ocak 2018

 • Gizem Onay Collet, Hamile Yogası Hocalık Modülü 20-21 Ocak 2017, 3 Şubat 2018

 • Gizem Onay Collet, Doğum Sonrası Yoga Hocalık Modülü 4 Şubat 2018

 • Gizem Onay Collet, Sağlıklı Menstrual Döngüler için Bitkisel Tıp, Yoga ve Masaj Atölyesi Mart 2018

 • Satya Greenstone, Restorative Yoga for Relaxation and Rejuvenation, Haziran 2018

 • Mehmet Aktürk, Kendinle Yüzleş ve Kendi Yaşamına Dokun, Eylül 2018

 • Çağ Rical Gürle, Asistanlık - Yoganın Temelleri ve Yoga Hocalığı Programı (200 Sa.) 2018-2019 Güz Dönemi

 • Çağ Rical Gürle, İleri Seviye Yoga Uzmanlık Programı (300 Sa.) Kasım 2018 - Nisan 2019

 • Gökçe Ceren Akyıldız, Çocuk ve Ergen Yogası (Devam Etmekte) Uzmanlık Programı Mart-Mayıs 2019

  • Godfrey Devereux, Workshop 19-20-21 Nisan 2019, Bir Hediye: Öz Araştırma 

  • Öz araştırma nedir ve neden bu kadar etkilidir?

  • Tüm Bedende Bandhalar

  • Somatik Öz Araştırma Olarak Meditasyon

  • Somatik Öz Araştırma Olarak Yoga

  • Radikal Sorgulama

 • Feldenkrais Türkiye, 5 Mayıs 2019, Feldenkrais Yöntemi İle Yaşam Kalitenizi Yükseltin (Workshop)