Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

Ruh Sağlığı

Ruh sağlığı. Bunun da değerini kaybetmeye başladığımızda anlayan bir toplumuz sanırım. Ruhumuz da bedenimiz gibi sürekli bir bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyuyor. Son zamanlarda evde daha çok vakit geçirebilen biri olarak söyleyebilirim ki, evi temiz ve bakımlı tutmak ne kadar zor ama gerekliyse, bedene ve ruha da gerekli özeni göstermek o kadar hayati.


Bugün psikiyatrist Arzu Erkan Yüce'nin podcast'lerini dinliyordum. Yanlış hatırlamıyorsam her 5 kadından 1'i, her 10 erkekten 1'i hayatının bir döneminde ağır depresyon yaşıyormuş.


(Spotify üzerinden dinliyorum, linkini sizinle de paylaşayım:

https://open.spotify.com/show/3qPF8L2aQk52iGa6ubgib8 )


Bu sayılar farkedilen, ölçümlenen kısmı ise farkedilmeyen kişilerle birlikte sayı daha da fazla olabilir. Ruh sağlığımızı korumak ve iyi tutmak için neler yapabiliriz diye düşündüğümde aklıma gelenler; biz önce kendimizden, sonra da ailemiz ve sevdiklerimizden sorumluyuz diye düşünüyorum. Bu bir çember ve bu çemberin içinde yaşıyoruz. Bizi pozitif ya da negatif yönde etkileyen bu alan içerisinde desteğe ihtiyaç duyanlar varsa yanlarında olun. Profesyonel destek alabilmeleri için gerekli imkanların oluşmasında gerekirse maddi manevi destek olun.


Bunun yanında öncelikle kendiniz için, bedeniniz ve ruhunuz çöp eve dönüşmeden daimi bi temizliğe gönüllü olun.


Dünya Ruh Sağlığı Günü'nüz kutlu olsun!

#ruhsağılığı #dünyaruhsağlığıgünü

Tanıtılan Yazılar

Abone Listeme Katılın

E-posta:

Son Paylaşımlar
Arşiv