Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

Üçüncü Trimesterde Yaşananlar

Hamileliğin ikinci dönemiyle ilgili yazdığım yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Sonrasında kaldığınız yerden devam etmek için geri dönmeyi unutmayın :).


Hamileliğin üçüncü ve son dönemi 27. Haftasından itibaren başlayıp doğuma kadar geçen zaman dilimini (40. Hafta) kapsar. Bebeğin gelişiminin tamamlandığı, annenin doğum için hazırlanmaya başladığı dönemdir.

3. Trimesterde kadının yaşadığı en belirgin şeyler nedir?

İkinci trimestere kıyasla bu dönemde kadının karnı daha da büyür ve bebek rahim içini mümkün olduğunca doldurmaya başlar. Bu dönem kişiden kişiye değişmekle birlikte, fiziksel ve ruhsal olarak zorlayıcı olabilmektedir. Bacaklarda varis ve ayaklarda şişmeler gözlenebilir. Büyüyen karın nefes darlığı, hareketlerde kısıtlanma ve yavaşlamaya yol açabilir. Hareketlerin azalması, sindirim sisteminin de yavaşlamasına sebep olabileceği için kabızlık (hemoroid) ortaya çıkabilir. Bu dönemde sıvı tüketimi ve beslenme şekli kabızlık sıkıntısı yaşamamanıza yardımcı olabilir.

Anne adayının ikinci döneme göre daha fazla dinlenme, nefese yer açma, verilen nefesi uzatma ve daha az hareket etme ihtiyacı olur. Bacaklarda kramplar gözlenebilir. Büyüyen karnın idrar kesesine baskı yapması sonucu, daha sık idrara çıkma isteği olabilir.

Fiziksel, ruhsal ve nefesle ilgili sıkıntıların azalmanıza yardımcı olması için, doktorun da izin vermesiyle kadınlar yoga derslerine gelebilirler. Hatta doğum gerçekleşene kadar yoga yapılabilir. Yoga hocasının yönlendirmesi ile açılmayı ve bırakmayı deneyimleyebileceğiniz çalışmalar yapabilirsiniz.

Gebeliğinizin son döneminde bebeğin pozisyonu, içerideki sıvı miktarı ve rahim açıklığı gibi durumlar için doktorunuza daha sık gitmeniz gerekecektir.

3. Trimesterde fetüse neler olur?

Bu dönemde bebek gelişimini tamamlar, hızla kilo alır. Hareketleri daha çok hissedilir. Gözlerini açıp kapatabilir. Kaşları gelişir ve vücudu yağ depolamayı sürdürür. Bebeğiniz ile konuşmaya başlayabilirsiniz, artık sizi duyabilir ve sesinizi ayırabilir.

Bebeğinizin bu dönemde uyku düzeni de vardır. Genelde siz hareketliyken uyuyor, sakinken de hareket ediyor olabilir. Ayrıca bazen ritmik hareketlerinin hıçkırık tuttuğu anlamına geldiğini farkedersiniz. Yine bu dönemde bebeğiniz parmağını emmeye ya da ağzıyla emme hareketleri yapmaya başlar. Doğduğunda ise çoktan emmeyi öğrenmiştir.

Normal şartlar altında bebeğiniz 9. ayına girdiğinde, doğuma hazırlanmak için baş aşağı pozisyona gelir ve pelvis (kalça kemiğinin) derinlerine inebilir.

Bu dönemde nefes egzersizleri, destekli çömelme (malasana) pozu, sırtı güçlendirmek için baston duruşu (dandasana), aşağı bakan köpek (adho mukha svanasana) (duvar destekli olarak da yapılabilir) ve sırtı destekleyen karnı germeyen restoratif (dinlendirici) yoga pozları uygulanabilir.

Doğuma ve bebekli hayata hazırlanmaya başladığınız şu dönemde, doğum destekçisi olarak bir doula edinebilirsiniz. Doulalık hakkında daha detaylı bilgiler edinmek için şu linke tıklayabilirsiniz.


Hamile yogası ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyorum. Bunun yanında hamile yogası derslerimle ilgili bilgi almak için benimle ile iletişime geçebilirsiniz.


Sevgilerimle


Hamilelik ile ilgili şimdilik size tavsiye edebileceğim kitaplar aşağıdadır:

  • Doğal Doğum - Dr. Gülnihal Bülbül

  • Hamilelik Doğum ve Bebek Bakım Kitabı - Ayşe Öner

Video Önerisi:

https://www.youtube.com/watch?v=zdApLFd3Gsw

***Bu yazıda bahsedilenler teşhis ya da tedavi amaçlı değildir. Her koşulda doktorunuzla iletişim halinde olmanızı tavsiye ederim.

#hamileyogası #üçüncütrimester #3trimester #hamilelik #hamilelikdönemleri #hamilelikteyaşananlar

Tanıtılan Yazılar

Abone Listeme Katılın

E-posta:

Son Paylaşımlar
Arşiv