Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

Meditatif Oturuşun 3 Yolu

Meditatif oturuş ağrı, karıncalanma ve huzursuzluk hissinin olmadığı, nefesin eforsuzca aktığı rahat bir oturma şeklidir. Bu oturuşu yakaladığımızda omurga doğal hizasına gelir, zihin sakinleşir ve dinginlik hali oluşur. Peki bu oturuşu nasıl sağlayabiliriz?


Herkesin bedeni birbirinden farklıdır. Kimimizin bedeni daha esnekken, kimimiz yerde bağdaş oturuşu yaptığında sırtı yuvarlaklaşıyor olabilir. Fakat bedensel kısıtlarınız olması demek bu oturuştan mahrum kalacağınız anlamına gelmiyor. Aşağıdaki 3 yöntemden biri mutlaka size hitap edecektir. Fakat bu yöntemlerden önce keşfetmemiz gereken başka bir mevzu var. Hangi yöntemi seçersek seçelim, oturma kemiklerimizi bulmak ve kalçayı öne doğru çevirerek bu kemiklerin önüne doğru oturmayı araştırıyoruz. Böylece omurganın doğal kıvrımları oluşması sağlanacak ve dik bir duruşa geçebileceğiz. Şimdi seçeneklere bakalım.

- Meditasyon Minderi Kullanmak:

Meditasyon minderleri evdeki minderlerden daha farklı bir yapıya sahip. İçindeki dolgu maddesi özelliğiyle poponuzun içine gömülmesini engelleyecek ve oturma kemiklerinizi destekleyen nispeten orta sertlikte bir yüzey sağlayacaktır. Sanki bir kum torbasına oturuyormuşsunuz gibi bir his. Yoga malzemeleri satan dükkanlarda bulabilir veya bir DIY projesi olarak kendiniz yapabilirsiniz. (Henüz minderiniz yoksa blok seçeneğine bakabilirsiniz.) Meditasyon minderine oturduktan sonra, dizleriniz kalçanızdan aşağıda kalıyor olmalı ki oturma kemiklerinizi hissedin ve önüne doğru kaykılabilin. Eğer olmuyor ise minderin yüksekliğini altına battaniye sererek artırabilir ya da diğer seçeneklere bakabilirsiniz. Meditasyon minderi sizin için rahat bir oturuş sağladı ise ve oturma kemiklerinizin önüne doğru gelebildiyseniz belinizde ve boynunuzda omurganın doğal kıvrımları kendiliğinden oluşacaktır.

- Blok Kullanmak:

Köpük bloklar hem maliyet hem malzeme olarak en kullanışlı olanlar diye düşünüyorum. Ayrıca taşımak isterseniz hafifler. Yine diz-kalça arasındaki mesafeye göre blok sayısını artırabilir ya da üzerine katlanmış battaniye serebilirsiniz. Bloğun geniş yüzeyine yine oturma kemiklerinin önüne kaykılacak şekilde oturup omurgadaki doğal kıvrımları yakalıyoruz. Henüz bir bloğunuz yoksa blok ölçülerinde sağlam bir kitabınızı kullanabilirsiniz. Sert gelirse üzerine bir örtü serebilirsiniz.

- Sandalye Kullanmak:

Eğer blok ya da minder kullanmak yerde oturmanıza hiçbir şekilde yardımcı olmadıysa sandalye seçeneğini neden denemeyesiniz ki? Örneğin boynunuz ya da sırtınız tutulmuş olabilir. Bu dönemde yerde destekli dahi oturmak gerçekten işkence olabilir. Normalde rahatça yerde oturuyorken rahatsızlık döneminde, ya da 1. ve 2. seçenek size uygun gelmediyse sandalyeyi denemekten çekinmeyin.


Sandalyenin sert bir yüzeyi olması oturma kemiklerinizi hissetmenize yardımcı olacaktır. Sandalyenin ucuna doğru oturun. Kalçanız ve dizleriniz aynı hizada olsun. Dizleriniz ve ayak bilekleriniz yine aynı hizada, dizleriniz 90' kırık olsun. Eğer ayaklarınızın tabanı yere değmiyorsa altına blok ya da kitap koyabilirsiniz. Tüm bu ayarlar bittiğinde aşağıda yönlendirmeleri kendiniz de kontrol edin. Zamanla bu bir alışkanlık haline gelecek ve her şey kendiliğinden olacak.


Bu 3 seçenekten birini seçtiniz ve rahatça oturuşa yerleştiniz, artık kollarınız bedenin iki yanında rahat konumlansın. (Ellerinizi ve parmaklarınızı fotoğraflardaki şekilde kullanabilirsiniz. Bu çalışma boyunca konsantrasyonunuzu korumanızı sağlayacaktır.) Gözleriniz kapalı başınız karşıya dönük olsun. Başınız ve poponuzun zıt yönlere doğru uzama hissini koruyarak bu pozda nefes çalışabilir ya da meditasyon yapabilirsiniz.

Deneyimlerinizi ve fikirlerinizi benimle paylaşın, yorumlarınızı bekliyorum. (Gelecek yazılardan haberdar olmak için bloğa abone olabilirsiniz.)

#meditasyon #nefes #meditatifoturuş #meditasyonoturuşu #meditasyonyapmak #meditasyonminderi #yogabloğu #sandalyedemeditasyon

Tanıtılan Yazılar

Abone Listeme Katılın

E-posta:

Son Paylaşımlar
Arşiv