Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

Savasana'yı Keşfet

Yoga pratiklerinde bazen pozların arasında, bazen nefes egzersizlerinden sonra, fakat en önemlisi tüm asana çalışmalarının en sonunda, bir süre yerde sırtüstü dinlenilir. Bu poz çok meşhur Savasana'dır, (Shavasana) Sanskritçe'de Ceset/Ölü Pozu anlamına gelmektedir. İngilizce'de Corpse Pose olarak geçer.

1. Zihnini Farket

İlk yoga dersinin en ilginç deneyimlerinden birinin de savasana olduğunu düşünürüm. İlk kez bu deneyimi yaşadığımda, bir ders boyunca yaptığımız farklı hareketlerden sonra yerde sırtüstü, tamamen bilinçli ve hareketsiz bir şekilde yatıyor olmanın hissi bana çok iyi gelmişti. Zihnimin ne kadar karmaşık olduğunu farketmiş, nefesimi izlediğimde düşüncelerin kaybolduğunu keşfetmenin nasıl bir mekanizma olduğunu anlamaya çalışırken, zaman su gibi akıp geçmişti. Şimdi düşündüğümde, özellikle yogayı yeni deneyimleyecek olan kişileri bu pozda gözlemlemek iyi ki bu ana eşlik ediyorum dememi sağlıyor.

2. Bedeni Gevşet, Dinlen ve Rahatla

Dinamik geçen bir yoga dersi boyunca esneme, güçlenme, denge gibi birçok şey çalıştınız, yoruldunuz, terlediniz, konfor alanınızdan çıkıp bedene yeni şeyler yapmaya başlattınız. Dersin sonuna geldiğinizde, bu pozu tüm çalışmanın sindirileceği, bedende özümseneceği yer gibi düşünebilirsiniz. Örneğin, sırtüstü uzanıp son bir çevrilme pozu yaptıktan sonra matınızın üstünde savasana için sırtüstü uzanın. Bacaklarınız, kasıklar ve koltuk altları hafif açık olsun. Ellerinizin üstü yere gelsin. Başınız omurganızla hizalı, yüzünüz ise tavana dönük olsun. Gözler kapalı olsun. (Dilerseniz lavantalı göz keselerinden kullanabilirsiniz.) Böylece beden rahatça gevşeyebilir ve sinir sistemi en doğru şekilde kendini tekrar onarmaya başlayabilir. (Bazen düşünceler, başın yönünün sağ ya da sol tarafta kalmasına sebep olabiliyor. Bunları derslerde gözlemlemek düşüncelerin bizi nasıl etkilediğini bir kez daha farketmemi sağladı.)


3. Fazla Enerjiden Kurtul, Dikkatini Bedene ve Nefese Yönlendir

Koltuk altı ve bacak arasındaki açıklık, ısının vücuttan atılmasına yardımcı olur, aynı zamanda ellerin tavana dönük olması da enerji çıkışıyla alakalı. İlk yoga derslerinde bu pozda sessizce bırakılmak kaotik olabilir. Çoğu kez derse gelenlerin gevşemek, nefesi takip etmek için yönlendirmeye ihtiyacı oluyor. Yönlendirmeler verilirken kullanılan ses tonu, ortamın gevşemeye müsait bir sessizlik içinde olması da pek tabii önemli. Bir seferinde ses yalıtımının pek iyi olmadığı bir stüdyoda, öğrenci olarak yin yoga dersindeydim. Yan dükkan/dairelerden gelen oyun havaları eşliğinde savasana'da gevşemek haliyle pek mümkün olmuyor :)

4. Hareketsizliği Bul, Sınırların Kalksın, Bedenin Geçici Olduğunu Farket

Savasana öncesi poza girmeden, hareket etme ihtiyacının karşılanması, üzerinize battaniye örtmek, başın altına ya da diz altına yastık desteği gibi ihtiyaçlar giderildikten sonra, artık hareketsiz bir şekilde bedenin ağırlığını zemine bırakmayı araştırabilirsiniz. Örnek olması için yazdığım aşağıdaki yönlendirmeler, dikkatin düşüncelerden bedene geri gelmesini sağlayıp, sinir sisteminin gevşemesini ve kendini onarmasını, zihnin sakinleşmesini, stres hormonlarından arınmayı, beyinde yeni nöral yolların oluşmasını sağlayacak o eşsiz anları yaratabilir:

  • Başın tepesinden, ayakların yere değen kısımlarına kadar bedenin zeminle temas ettiği yerleri farketmek ve rahatlatmak.

  • Burundan nefes alıp vermeyi takip etmek.

  • Uzun, derin, yavaş nefesler almak.

  • Yüz kaslarını rahatlatmak. (Kaşların arası ve alındaki ifade rahatlatılır.)

  • Ağız, dil, anüs rahatlığını farketmek.

  • Karnın rahatlığını, nefes ile birlikte hareketini farketmek. (Dikkat düşüncelerden bedene gelir.)

  • Kalp atışlarını farketmek.

  • Ayakların serbestçe düşmesini farketmek.


5. Meditasyonu Deneyimle

Zihin günlük hayatta sürekli meşgul, duygular ve düşünceler üretiyor, adeta kendi içinde bir savaş veriyor. Bu sebeple yönlendirmeleri takip ederken, düşüncelerin aralarda tekrar gelmesi normal. Fakat bu anların içine fazla kapılmadan, düşünceleri farkedip dikkati nefese ya da bedene yönlendirebilmek, savasana'yı keşfetmeye ve bu pozu meditasyona dönüştürmeye yardımcı oluyor.

6. Bilincin Uyanık Olmasını Sağla

Bazen derslerde savasana'da uyuyan olur ama bu poz uyumak istediğimiz bir yer değil. Bedenin hareketsiz bir şekilde uzanmasını, fakat bilincin açık bir şekilde nefesi ve bedeni farkediyor olmasını istiyoruz. Böylece zihnin faaliyetini durdurarak beyni rahatlatmak, dolayısıyla tüm vücudun rahatlayıp stresten uzaklaşmasını ve gevşemesini sağlamak mümkün oluyor. Oldu ki uyuyan biri oldu, o zaman da buna ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum.

Savasana sonrası minik hareketlerle ve nefesi belirginleştirerek, acele etmeden oturuşa kalkıyor ve dersi sonlandırıyoruz. Genelde yüzlerde çakırkeyf olmuş gibi bir ifade, tatlı bir gevşeklik ve mutluluk hissi beliriyor. Bu anı paylaştığımız her sefer tekrar iyi ki yoga diyorum!


Savasana deneyimlerinizi yorumlarda benimle paylaşın :)

#yoga #savasana #savasanayıkeşfet #corpsepose #yogadinlenme #sondinlenme #yogacesetpozu

Tanıtılan Yazılar

Abone Listeme Katılın

E-posta:

Son Paylaşımlar
Arşiv