Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

Oturma Kemiklerim Nerede?

Yoga derslerine katılıyorsanız muhtemelen oturma kemiklerinden bahsedildiğini duyarsanız. Derslerde oturma kemiklerini hissetmek, oturma kemiklerinden zemine köklenmek gibi yardımcı yönlendirmeler yapılmaktadır. Oturarak çalışılan pozlarda zeminle temasımızı sağlayan ve köklenme hissini veren yer, kalça kemiğimizinin en alt iki ucunda bulunan, çıkıntılı uçlardır yani oturma kemiklerimizdir. Örneğin şimdi yumuşak olmayan bir yüzeye oturmak üzere geçin. Burası ilk denemede biraz komik belki; popo etlerinizi iki yana sıyırarak oturun ve oturma kemiklerinizi hissetmeyi araştırın. Muhtemelen buldunuz ve şimdi bu teması kaybetmeden kalçayı öne doğru nazikçe çevirin.

Sitting Bones olarak gösterilen 2 çıkıntı şeklindeki kemik, oturma kemiklerimizdir.

İster blok kullanın ister minder ya da sandalye, oturma kemiklerinin üzerinde ve hafif önünde olmak kalça kemiğinin öne doğru hafif bir eğilme yapmasıyla sağlanır. Bu hareket belde ve boyunda omurganın doğal kıvrımlarının oluşmasını sağlar. Bu pozisyonda olmayı keşfettiğinizde eforsuzca dik durabilmeye de başlarsınız. Çoğunlukla sanılanın aksine, sadece göğsünüzü öne doğru açarak dik duramazsınız.


Yoga derslerinde kullandığımız bazı yardımcı malzemelerle, kişinin bu oturuşu bulması ve oturuşun içinde kalması için destekleriz. Zamanla ve düzenli yoga çalışmaları sayesinde; kalça eklemindeki açıklık, bacakların ve omurganın esnekliği arttıkça daha az destekleyici malzeme kullanarak, oturuşun gerçekleşmesi sağlanmış olur.


Deneyimlerinizi ve fikirlerinizi benimle paylaşın, yorumlarınızı bekliyorum 🙂

#yoga #yogaanatomi #oturmakemikleri #kalçakemiği

Tanıtılan Yazılar

Abone Listeme Katılın

E-posta:

Son Paylaşımlar
Arşiv