Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

Bir Kahve İçimlik - Gizem Onay

Şubat 2018'de hamile yogası eğitmenlik eğitimi almaya karar vermemle birlikte, eğitim arayışlarına da başlamıştım. (O dönemle ilgili yazımı okumak için tıklayabilirsiniz.) İstanbul'da eğitim açacağını öğrenince, bir süredir sosyal medyadan da severek takip ettiğim kadın sağlığı odaklı çalıştığını bildiğim Gizem Hoca ile irtibata geçtim. İstanbul Yogatime'da verdiği 'Hamile yogası ve Doğum Sonrası Yoga Eğitmenlik Eğitimine' katıldım. Gizem Hoca çok yönlü, kendini farklı alanlarda da geliştiren bir yoga eğitmeni aynı zamanda. Eğitim sonunda güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Keyifli okumalar :)


- Hoşgeldiniz Gizem Hocam, sizi hiç tanımayanlar için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Önceden Avrupa Birliği uzmanı olarak çalışıyordum, sekiz yıldır yoga hocalığı yapıyorum. Farklı eğitimler aldım. Hamile yogası hocalık eğitimleri veriyorum. Yoga hocalığımın haricinde kadın sorunları odaklı Bitkisel Tıp Uzmanı‘yım ve Arvigo Terapisti‘yim. Bu ikisini birlikte sunduğum bireysel seanslarım oluyor. Sağlıklı Menstural Döngüler Atölyeleri veriyorum, aynı zamanda Pelvik Taban Sağlığı üzerine çalışıyorum. Genel olarak kadın sağlığı üzerinde yoğunlaştım. Aynı zamanda da Doğuma Hazırlık Eğitmeniyim.

- Gerçekten birbirinden farklı ve değerli çalışma alanlarınız var. Peki Yoga ile ilk ne zaman ve nasıl tanıştınız?

2007 yılında. O dönem iş hayatımdaki yoğun stresi rahatlatmak için yoganın iyi geldiğini öğrenip derslere gitmeye başladım.

- İş hayatındaki stres sizi yogayla buluşturdu, peki yoga eğitmeni olmaya nasıl karar verdiniz?

Benim hayat döngülerimde zaten bildiğini, öğrendiğini paylaşma hali var. Avrupa Birliği uzmanıyken de son zamanlarda bu konuda eğitimler vermeye başlamıştım. Yoga bana çok iyi geldiği için bunu da paylaşmak istedim.

- Yoga sizin için ne anlam ifade ediyor? Daha çok fiziksel bir egzersiz mi, yoksa mental bir gelişim mi?

Yoga önce fiziksel bir egzersiz haliyle başladı, sonra derinleşip kendi içinde katman katman açılan bir hale geldi.

- Kendi pratiklerinizi düzenli yapabiliyor musun? Nasıl bir rutininiz var?

Hayır ☺ (Gülüşmeler ☺). Flora doğduğundan beri düzenli pratiğim yok. Düzenli pratiğime geri dönmeye çalışıyorum.

- Sizi en çok etkileyen yoga eğitmenleri kim/lerdi?

Berivan Aslan Sungur ve Zeynep Çelen.

- Ne tür yoga çalışmaları yapıyorsunuz? Uzmanlığınızın olduğu özel bir alan var mı? Bu alanlar size neler kattı?

Hamile yogası konusunda uzmanım ve bunun yanında yin yoga. Vinyasa dersleri de veriyorum fakat daha uzun yıllar yin ve hamile yogası üzerine uzmanlaştım. Yin yoga çok koşturmacalı ve hep yapma odaklı hayatımı destekledi. Hayatımı daha durgun ve yumuşak bir şekilde yaşamama yardımcı oldu. Hamile yogası ise benim kadınlığım ile iletişim kurmaya başladığım ve o iletişimin çok derinlere taşındığı bir başlangıç oldu.

- Yoga felsefesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Özel hayatınızla yoga felsefesi arasında bir bağ kurabiliyor musunuz?

Çok var, çünkü yoga sadece matta kalmıyor. Özellikle bu kadar uzun yıllar derin çalışırken insan ilişkilerimde ve kendimle olan ilişkimde bolca var oldu.

- Yoga ve Bitkisel Tıp Uzmanlığınızın dışında özel hayatınızda ilgilendiğiniz başka bir alan var mı?

Travma çalışmalarıyla çok haşır neşirim, onunla ilgili bir eğitim alıyorum. Genelde boş zamanlarımın çoğu okumalarla geçiyor. Kronik stress ve travma çözümleme uygulayıcısı olmak üzere Organic Intelligence (Organik Zeka) eğitimi alıyorum. Üç yıllık bir eğitim. Gerek kendimle, gerek çocuğumla ve çevremdeki insanlarla ilişkimi daha iyi daha verimli, daha anlayışlı bir hale getirmek için istedim bu eğitime katılmayı. Çok büyük faydalarını görüyorum hayatımda da. İkinci yılı bitti. Burada yapmaya çalıştığımız şey, bir psikanalist gibi oturup travmayı konuşmak, deşmek onunla ilgili yorum yapmak yerine, sinir sistemini sakinleştirmek rahatlatmak ve sinir sisteminin esnek dayanıklılığı dediğimiz, ingilizce’de resilience olarak geçiyor, üzerinde çalışmak. Hayatımızda hep inişli çıkışlı ve bir sürü stresli olaylarla karşılaşıyoruz ve karşılaşacağız da. Önemli olan sinir sisteminin bu yaşanan iniş çıkışların arasında ne kadar yumuşakça dalgalanabildiği ve bu kapasiteyi güçlendirmeye çalışıyoruz.


- Çalışma alanınıza bu deneyimi yaymayı düşünüyor musunuz?

Tabi, zaten benim de istediğim şey oydu. Kendi ilişki ve iş hayatımda, seanslarımda, şu anda danışanlarım farkında değil ama ben onlara küçük küçük organic intelligence uygulamaları yapıyorum. Bu aydan itibaren de danışanlar görmeye başlıyorum. Üç yıllık eğitimimizin ikinci senesi bitti ve uzmanlık alanım çerçevesinde kadinlara şifa yolunda bütünsel bir yaklaşım sunabilmek adına diğer seanslarımın yanı sıra Organic Intelligence seanslarıyla süreçlerini destekleyebilmek icin bireysel seansları da çalışma yöntemime katmaya karar verdim. Gerek fizyolojik gerekse de ruhsal/duygusal/zihinsel iyilik hallerini bir bütün olarak ele alıp iyileşme süreçlerine daha fazla katkı sağlamak yönündeki bu kararım beni oldukça heyecanlandırıyor.

➰Her türlü kronik jinekolojik rahatsızlık yaşayan kadınlar,

➰Cinsel disfonksiyon sorunları yaşayan kadınlar (Agrili cinsel ilişki, ilişkiye girememe, orgazm yaşayamama ya da cok belirsiz hislerle orgazmlar yaşama, idrar kaçırma, organ sarkmasi vb),

➰Doğuma hazırlanan hamile kadınlar (doğuma hazırlık eğiticisi geçmişimden de faydalanarak),

➰Doğum korkusu yaşayan hamile olmayan kadınlar,

➰Lohusa anneler/annelerle çalışmaya başlıyorum.

- Peki tekrar yogaya dönecek olursak, yoga yaptım dediğiniz yaptığınız en ilginç yer/ülke/şehir neresi?

Tayland geliyor aklıma. İki ay kadar Tayland’da bir adada Koh Phangan‘da kaldık. Orada deniz kenarında bir ay süreyle her sabah çok erken kalkıp asthanga yaptık. Çok güzel bir deneyimdi.

- Bir ünlüye özel yoga dersi verme imkanınız olsa bu kim olurdu?

Kim olabilir ☺ (Düşünüyor ve gülüşmeler ☺) Game of Thrones'taki Jone Snow ☺

- Şu an derslerinizi ve eğitimlerinizi nerede veriyorsunuz?

Ankara’da bir merkezim var. Luna Bilge Kadınların Yaşam Döngüleri. Derslerimi ve eğitimlerimi orada veriyorum. Ankara Cihangir Yoga’da yoga dersleri veriyorum. İstanbul Yogatime’da yoga hocalık eğitimi veriyorum. İzmir’de Sade Yoga’da yoga hocalık eğitimi veriyorum. Geziyorum bu şekilde bir taraftan da☺

- Yogaya yeni başlayanlar için tavsiyelerin nelerdir? Kaynak önerilerin olur mu?

Yani mutlaka bir hocayla başlamalarını tavsiye ederim. Hiç bir şansları yoksa tabi ki videolar bir opsiyon ama mutlaka bir studyoda ya da özel olarak bir hocayla haftada en az 2-3 kez düzenli çalışmalarını öneririm. Türkçe çok içime sinen bir kitap yok maalesef. Sarah Powers’in kitabı Insight Yoga çevrilmişti. Onun haricinde Zeynep Çelen’in dvdleri, yogauni.com dan faydalanabilirler.


- Yoga dersleri vererek geçimini sağlayabiliyor musun? Başka bir gelir kaynağınız var mı?

Yoga hocası olarak sadece studyo dersleri vererek bir hocanın geçimini sağlayabilmesi zor, ama özel derslerin yoğunluğunu da arttırabilmek işe yarıyor. Hocalık eğitimleri veriyorum, özel dersler veriyorum, studyo derslerim de var ve tüm bunların yanında yaptığım diğer mesleğim bitkisel tıp uzmanlığı ve arvigo seanslarım da var.

- Çok yoğun olmalısınız peki Arvigo, bitkisel tıp uzmanlığı altında dal mıdır?

Değil aslında bambaşka bir başlık. Arvigo daha çok manuel bir terapi. Ben daha çok üreme sistemleri üzerine yoğunlaştım. Bu dolaşım, boşaltım ve diğer sindirim sistemler üzerine de çalışan bir dal. Abdominal bölge masajı gibi daha çok aslında. Bitkisel tıp konusu ise o benim aldığım başka bir uzmanlık. Ben seanslarımda ikisini bir araya getiriyorum.

- Arvigo eğitmenliğini Türkiye’de siz mi veriyorsunuz?

Arvigo enstütüsü var ama Türkiye’de değil. Bizim hocamız Orta Amerika’da Belize‘de yaşıyor. Enstitü Amerika merkezli, ve dünya üzerinde farklı ülkelerde sunduğu eğitimler var. Önce ilk seviye eğitimi almak gerekiyor. İlk eğitimle önce kendi kendine uygulama yapmayı öğreniyorsunuz başkalarına yapma yetkin olmuyor. Onu sitelerine girip takip edebiliyorsun nerde olduğunu. Ben Yunanistan‘da almıştım ilk seviye eğitimi. ilk kez Türkiye’de 23-25 şubatta Ankara‘da, bir hocam geldi ve o ilk seviye eğitimi verdi. Ekim 2018’de İstanbul’da ve Nisan 2019’da Ankara’da tekrarlayacağız. Onu aldıktan sonra ikinci seviye olan Prefessional Care Tranining dediğimiz eğitimi aldığınızda başkalarına uygulama yapmaya başlayabiliyorsunuz.

- Peki tekrar yogaya dönecek olursak, yoga eğitmenliğini tavsiye eder misin? Eğitmenliğe başlayanlara tavsiyeleriniz olur mu?

Eğitmenliği eğer kalbi atıyorsa orada mutlaka tavsiye ederim. Çok büyük bir huzur insanlarla bir arada bu yolda olmak. Diğer yaptığım işi mutlak tavsiye ederim çünkü yokuz yani Türkiye’de. Ben Türkiye’deki iki arvigo terapistinden biriyim. Türkiye’de kadın sorunları üzerine çalışan ise tek kişiyim. O yüzden de o eğitimi Türkiye’ye getirdim sayımız çoğalsın diye, çünkü kadınların çok fazla ihtiyacı var.

- Gelecek yıllarda yoganın hayatımızdaki yeri sizce ne olacaktır?

Bir taraftan çok saçmalanıyor gibi geliyor bana, biralı yoga keçili yoga gibi pazarlama unsuru olarak cılkı çıkartılıyor ve ondan hiç memnun değilim, bir çok hoca gibi. Ama bir yandan popülaritesinin artıyor olması şahane birşey. Zaten bedenlerimizden ve duygularımızdan çok kopuk yaşıyoruz modern dünyada, oraya doğru bir çağrı bu anlamda ve çok değerli bir şey. Diğer yaptığım doğal destekler konusunda ise umuyorum, yani kafam karışık o konuda biraz. Öbür taraftan medikal sistemler aşırı bir şekilde hayatlarımıza giriyor ve arta arta devam ediyor. Bir kitle de oradan uzaklaşıp doğala tekrar dönme çabası içinde, artacaktır diye umuyorum.

- Paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Bu yazıyı okuduktan sonra sizinle iletişime geçmek isteyenler olursa ne yapsınlar?

lunayasamdonguleri@gmail.com adresine yazabilirler ☺ Web sitesi: http://gizemonaycollet.com/

#yoga #röportaj #GizemOnay

Tanıtılan Yazılar

Abone Listeme Katılın

E-posta:

Son Paylaşımlar
Arşiv