Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

Hamile Yogası Serüveni

Geçtiğimiz yıl resmi olarak başladığım yoga eğitmenliği eğitimi, hem yoğun bedensel egzersizlerle hem de işin psikolojik ve felsefi yanıyla farkındalığımı artırmakta müthiş etkili oldu. Kendimi ve çevremle ilişkilerimi sorguladığım, iç gözlemimi artırdığım bir dönemin de kapıları sonuna kadar açıldı. Bir çok şey öğrendim ve uygulama yapmak için pratik alanımı genişletmeyi çok sever hale geldim.


Bu süreçte çocukluğumdan bu güne kadar yaşadığım her bir an, dokularımın ücra köşelerinden baloncuklar halinde bir bir önümde belirdi ve tekrar yaşanır hale geldi. Buna hazır mıydım bilmiyorum ama gardımı almak için yardımcı olabilecek doğru insanlar yanıma, tam zamanında geldiği için çok şanslıyım.


Bu arada önümüzdeki hafta temel seviye yoga eğitimimizin üç günlük inzivası için Çatalca’da olacağız. Şimdiden heyecanı bastı. Öncelikle eğitmenimiz Çağ’dan, sonra ekipteki tüm arkadaşlarımdan çok şey öğrendim. Herkeste kendimden birşeyler buldum. Eğitmen olmak istemeseniz bile gerçekten kendinizi tanımak isterseniz bu eğitimlere katılmanızı tavsiye ederim. Çünkü ortalama bir insanın, - kendine ben kimim? burası gerçekten benim olmak istediğim yer mi? gibi sorular sormayan ya da hiç sormamış - gerçekten özünde kim olduğunu bilmediğini düşünür hale geldim.


Gel zaman git zaman eğitimin ortalarına doğru içime annelik ve kadın doğum süreçleriyle ilgili çalışmalar yapma isteği düştü. Belki de bu tamamen benim kendime olan ihtiyacımdan kaynaklanan bir ilhamdı. Henüz bir çocuğum yok ve bir hamilelik geçirmiş değilim, fakat işte merak :) Uzun zamandır internetten takip ettiğim Gizem Hoca’nın tam da bu merakım körüklendiği anda İstanbul’da eğitim vereceğini (kendisi Ankara’da yaşıyor) öğrenir öğrenmez eğitime yazıldım ve evet bu akşam bu satırları yazarken iki günü çoktan tamamlamıştık. Eğitimde aldığımız teorik bilgilerin yanında karnımıza koyduğumuz top ve battaniyelerle pozları çalışırken, annenin yaşadığı sıkıntıları ve güzellikleri birazcık bile hissetmek de çok duygusal oldu. Bizim birbirimize gerçekten ihtiyacımız var diye düşündüm. Doğru yerdeyim.Maalesef özellikle kadın olarak, çoğumuzun ne menstrual dönemlerimizden ne de doğum süreçlerinden tam olarak yeterli bilgimiz yok. Bu gün izlediğimiz bir belgeselde şuna benzer bir laf söylendi; insanlar bir telefon, araba ya da mobilya almak istediklerinde tüm detayları hakkında araştırma inceleme yaparlarken söz konusu kendi bedenleri ve sağlığı olduğunda daha acımasız ve özentisz davranabiliyorlar. Örneğin biliyorum ki çoğumuz kendimizi acillere taşıtacak şiddette regl ağrıları çektik ve doğum sürecinde de neler olup bittiğinden habersiz bir şekilde kulaktan dolma fikirler ve telkinlerle işi akışına bıraktık. Biraz artık kendi bedenimizle ilgili ipleri ele almanın vakti geldi diye düşünüyorum. Biz ne kadar farkında olursak çevremiz ve yetiştireceğimiz çocuklar da geleceği daha güzel bir yer haline getirebilirler.


Konuyu biraz dağıttım, fakat toparlamam gerekirse bu eğitimde öğrendiklerimi temel düzeyde yazıya dökmek istedim ve hamileliğin her üç aylık dönemi (trimester) hakkında araştırma yapmaya başlayarak kısa yazılar yazmaya karar verdim. Şimdilik bu giriş yazısı olsun. İlk 2 trimester yazısının linkleri aşağıda, 3. dönem yazısı ise yolda. ;)


1. Trimester Yazısı, 2. Trimester Yazısı, 3.Trimester Yazısı#hamileyogası #hamileyogasıeğitmenlikeğitmi #yoga

Tanıtılan Yazılar

Abone Listeme Katılın

E-posta:

Son Paylaşımlar
Arşiv