Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

Hatha Yoga Pradipika

Üç günlük yılbaşı tatilini Hatha Yoga uygulayıcılarının el kitabı niteliğinde olan Pradipika'yı okuyarak geçirdim. 2018 senesine elimde Pradipika ile girdim diyebilirim. Bu kitap eğitmenlik eğitiminde okumamız tavsiye edilen kitaplardan biriydi ve diğerlerini de okudukça paylaşımda bulunmak istiyorum.

Öncelikle Bora Ercan’ın Türkçe çevirisini yaptığı ve yorumladığı Okyanus Yayıncılık’tan çıkan kitabını tercih ettim. Kitap D&R’da online satışta mevcut ve 172 sayfa.

Neymiş bu Hatha Yoga Pradipika diyenlere (kitap içerisinden alıntı içerebilir);


Nath(a) geleneğinden Swatmaram(a) Yogindra adında bir bilge tarafından, 14. Yüzyılın ortalarında kaleme alındığı genel kabul gören, Sanskrit dilinde yazılmış bir yoga metnidir. 21.yy dünyasında Hindistan ve diğer ülkelerde yaygın olarak uygulanan yoga ekollerinin temelini oluşturur.


Kitap Hatha Yoga’nın kısa tarinden ve çıkış noktasından bahsederek başlıyor, devamında ise metin temel başlıklara bölünmüş ve her bir başlığın altında çok uzun olmayan ifadelerle, birbirini takip eden maddeler halinde açıklamalar bulunuyor. Her bir madde Türkçe’ye çevrilmiş, fakat yazarın kişisel yorumu ve diğer maddelerle ilişkisini günümüz dünyasına göre anlatmasıyla bu metin daha anlamlı hale geliyor. Asana’lar ve Shakarma’lar kısmı fotoğraflarla desteklenmiş. Ayrıca beslenme ve kişinin genel yaşam tarzı ve düşünme şekli ile ilgili de güzel ifadeler yer alıyor.

Temel başlıklar şu şekilde (Ayrıntılarını ilerleyen zamanlarda ayrı yazılarda incelemek ve buraya bağlantı vermek isteğiyle, şimdilik kısa açıklamalar yazmaya çalıştım):

  • Asana’lar (Sanskritçe’de duruş-pozisyon anlamına gelmektedir. Günümüzde çoğu insan sağlıklı beden - kilo vermek gibi sebepler için sadece asana pratiklerine odaklanmıştır. Fakat yoga uygulamasının nihai amacı Samadhi’ye erişmektir. Bunun yolu da meditasyon oturuşlarında eforsuzca uzun saatler geçirebilmekten gelmektedir. Günümüz batı dünyasındaki yaşam tarzından dolayı, masa başı çalışmalar, masa sandalye kullanımı gibi sebeplerden kısalan bacak kaslarımız ve değişen kemik yapımızla, oturuş pozlarında uzun süreler kalmakta zorlanıyoruz. Dolayısla günümüzde Samadhi'ye erişmekten ziyade bedensel rahatsızlıklarımızı iyi etmekle daha çok uğraşır hale geldik. Pradipika'ya geri dönecek olursak Patanjali’nin Yoga Sutra’larına göre asanalar kısmına daha çok yer verilmiştir.)

  • Pranayama (yaşam enerjisinin kontrolü) ve Sharkarma’lar (bedensel arınma uygulamarı)

  • Mudra’lar (enerji mühürleri) ve Bandha’lar (enerji kilitleri – daha çok nefesle ilgili)

  • Samadhi (aydınlanmak – tamlığa varmak – bütünle bir olmak)


Türkçe çeviri ve yazarın yorumu olmasına rağmen kafamdan uçan giden ya da anlayamadığım ifadeler olmadı değil... Fakat genel çerçevede bir yogi/yogini’nin yolunu anlatan, her daim el altında bulunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kendi adıma metinde bahsi geçen her detayın, sanskrit terimlerin ya da kişilerin yine ayrıca araştırılıp özümsenmesi gereken önemli noktalar olduğunu düşünüyorum. Dolasıyla kitap bir kere okudum ve rafa kaldırdım türünden ziyade bir kol mesafesi uzaklıkta olsa iyi olacak türden.

iyi okumalar :)

#HathaYogaPradipika #yoga #yogakitapönerisi #yogaokuması #haftanınkitabı

Tanıtılan Yazılar

Abone Listeme Katılın

E-posta:

Son Paylaşımlar
Arşiv