Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

En Sevdiğim 3 Esansiyel Yağ

Doktor tavsiyesiyle yoga yapmaya başladıktan sonra hayatımda yeni bir sahnenin perdesi açılmış gibi oldu. Hastalıklara, tedavi yöntemlerine, beslenmeye, vücuttaki düzene karşı varolan bilincim ve yaklaşımım da değişti. İş yerinde pratik olsun diye poğaça veya açma ile yaptığım kahvaltılardan kurtuldum önce, sonra hazır ya da paket gıdalar tüketmeye karşı bir refleks geliştirdim. Sanırım vücut temizlenmeye başladıkça bilinç de zararlı olabilecek gıdalardan uzak durmaya başladı. Ayurvedik beden tipimi öğrenmemle temelde ne yapmam ve nelerden kaçınmam ile ilgili de bilgi sahibi olmaya başladım.


Sıkıntılı geçen adet dönemlerinde mutlaka tükettiğim ağrı kesicilerden uzaklaşmak için alternatif yöntemler aramaya başladım. Sıklıkla yaşadığım boyun ve sırt tutulmalarında kurtarıcı gibi gördüğüm ağrı kesici iğneler, ilaçlarla vedalaştım. Bir eğitmenimin ağrı kesiciler ile sadece ağrıyı hissetme durumunun yok edildiğini ama kaynaktaki problemin temizlenmediği sürece ağrının devam edeceğini söylediği anda bende bir aydınlanma oldu. E bu aslında düşününce çok mantıklı olan ama daha önce hiç aklıma gelmemiş bir şeydi. Sonrasında da rahatsızlıklarımın neden olduğu üzerine kafa yordum. Bu süreçte beslenmemde değişiklikler yaptım, yoga pozlarında kasları gevşetme yöntemleri üzerine çalıştım. Destekleyici olması için tavsiyeler doğrultusunda esansiyel yağlarla tanıştım.


Şu an başucumda mümkün mertebe bulundurduğum, en sevdiğim 3 esansiyel yağı paylaşayım;


(Hamileler veya bebek sahibi olmak isteyenler, bu tip güçlü etkisi olan yağları, bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay alın.)


  • Susam yağı -> Gergin ve hareketsiz geçen günlerin sonunda, kasılan, gerginleşen ya da tutulan boyun ve sırt bölgeme masaj yaparak susam yağını uyguluyorum. Ardından ısıtılmış havluyla ya da avuç içlerimi birbirine sürtüp ısıtarak ağrıyan bölgeye kompres yapıyorum. Bazen anında fayda ediyor, bazen ertesi gün kaslarım kademeli açılıyor. Eskiden günlerce süren tutulma krizlerimi, kasılmaların başladığı anda yakalayarak daha yumuşak atlatabiliyorum. Özellikle böyle zamanlarda kas kramplarına iyi gelen, potasyum ve magnezyum içeren yiyecekler (muz, çiğ badem, ananas gibi.. ) tüketmeye ve gevşetme özelliği olan bitki çaylarını tüketmeye çalışıyorum. Ada çayı mutlaka elimin altında olur.


  • Adaçayı yağı (acı elma yağı) -> Çok keskin kokusu ve etkisi olan bu yağı kullanırken biraz cimri olmak gerekiyor. Özellikle premenstrüel dönemden başlayarak 2-3 damla adaçayı yağını alt karın bölgesine damlatıp masaj yaparak yediriyorum. Adet günlerinde de devam ediyorum bu uygulamaya. Gerçekten daha rahat ve az ağrılı geçmesi anlamında faydalı oluyor. Aynı zamanda ayakları da sıcak tutup ve bu dönemde ağır yoga asana ve nefes çalışmalarından uzak durarak daha çok restoratif (dinlendirici) pozlarda zaman geçirmek benim bedenimde faydalı oluyor. (Defne Suman’ın bu konuyla ilgili detaylı yazısını bu linkten okuyabilirsiniz.) Bu günlerde pek tabi bitki çayları, bal pekmez gibi tatlı ama doğal besinler tüketiyorum.


  • Defne yağı -> Özellikle kış aylarında, eklemlere ve kaslara iyi geldiğini öğrendiğim an hemen bir tane edindim. Uzun yürüyüşler yaptığım gün sonunda ya da ağrı ve gerginlik hissettiğim zamanlarda ayaklarıma masaj yaparak yediriyorum. Ayaklar bedenimizde en fazla kemiğin bir arada bulunduğu bölgedir. Bu da demek oluyorki en fazla eklem bu bölgede var. Dolayısıyla her zaman özel bakımı hakediyor. Ayrıca egzaması ve kuru cildi olanlar için de sabununun faydalı olduğunu duymuştum (Sabunun müdavimleri Hatay’dan sipariş veriyorlar), yağı ise cildi yumuşacık yapıyor.


Esansiyel yağları kullanırken organik olanları tercih etmeniz en doğrusu olur. Ucuz olan ve içeriğinden emin olmadığınız ürünleri almayın. Bunu dışında verdiğim bilgiler tamamen kendi uygulamalarımdan oluşmaktadır. Bir rahatsızlığınız varsa esansiyel yağlarla ilgili doktorunuzun sözünden çıkmayın.


#esansiyelyağlar #defneyağı #adaçayıyağı #susamyağı #kasağrılarınaesansiyelyağlar

Tanıtılan Yazılar

Abone Listeme Katılın

E-posta:

Son Paylaşımlar
Arşiv