Işıl Korkmaz

“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” Lao Tzu

Matınla Barış, Harekete Geç

Yoga uygulamalarında ilerleyebilmek ve faydalarını hayatımızda deneyimleyebilmek için bir eğitmen ile birlikte ya da bir stüdyoda olmaksızın kendi kendimize de çalışıyor olmamız gerekiyor. Bir stüdyoya yazıldınız ya da özel bir eğitmenle çalışıyorsunuz diyelim. Eğer bu çalışmalar haftada bir ya da ayda birkaç seferden ileri gitmiyorsa ve kendi başımıza kaldığımızda pratik yapacak, matın üzerine gidecek gayreti göstermiyorsak gözle görülür bir ilerleme olmasını beklemek biraz hayalperestlik olur.
Beden katı ise, nefesimizden bihaber yaşıyorsak eğer, aman canım bu yoga da bende bir işe yaramadı deyip çalışmaları bırakabilir, ya da takılmak için devam edebiliriz. E bu da bir seçenek aslında, bizi başka bir tarafa götürür.


Eğitmenim ile çalışmalara ilk başladığımız gün en basit diye düşünülebilecek, nefes alırken kolları yukarı kaldırıp, nefes verişle beraber kolları aşağıya indirdiğimiz bir pozu (urdhva hastasana) iki seferden fazla yapamayıp omuzlarımdan kıvrandığımı dün gibi hatırlıyorum. Kendimi bedenen tükenmiş ve o kadar güçsüz hissediyordum ki ikinci derse defterimle gidip dersin sonunda baya bir not almıştım. Anladım ki kendimi toparlamam için evde de çalışmalıydım. (Herkes kendini benim kadar güçsüz hissedecek diye bir şey yok, bedensel ve yapısal farklılıklarımız, gün içinde ne kadar hareketli olduğumuz ve nasıl beslendiğimiz, yağ kas oranımız, ruhsal geçmişimiz ve dünyamız, herşey bu hisleri değiştiriyor.)


Sonra sıra mat seçimine geldi. Bütçeme uygun, kaydırmayacak, en-boy ve kalınlık için kendime uygun bir mat arayışına girdim. Gezilerimde yanımda taşımak için hafif olan, en olarak çok geniş olmayan ama boyum uzun olduğu için boyuna dikkat ettiğim bir mat aldım. (Kullanmadan önce matı yıkadım, hem varsa kimyasalı gitsin hem de hijyenik olsun düşüncesiyle. Kullanım sıklığına göre matlar yıkanmalı ya da silinmeli.)


İşte bu işlemler küçük adımlar ama kendi pratiğimi yapmak için elverişli koşullar oluşturmaya başlamıştım. Sonra evde boş olduğum bir an matımla göz göze geldik. Ne yapacağımı bilmiyordum ama sadece serdim yere ve üzerine oturdum. Nasıl pratik yapacağıma dair en ufak bir fikrim yoktu. Sizin de olmayabilir. Eğitmenin ders akışını henüz ezberlememiş ya da notlarınıza bakarak bir akış çıkartamıyor olabilirsiniz. Peki ne yaptım?


Sadece eğitmenim ile çalışmalarımızda neler yapıyorduk yahu diye düşündüm ve bedenimi dinledim. Ne istiyorum? Neye ihtiyacım var? Biraz sırt üstü yattım belki. Bir yandan notlarıma baktım. Biraz yuvarlandım. Çocuk, dört ayak, aşağı bakan köpek çalıştım. Minik ulolalar (nefes ve hareketlerin beraber aktığı tekrarlayan seriler). Aşağı bakan köpekten dört ayağa her geçişimde dizlerim biraz geri gitti ve birkaç sefer sonra mattan dışarı çıkıverdim. İnsan bedenine bu kadar mı yabancı olur, bir türlü mantığı oturmuyordu. Eğitmenime mesaj attım. Püf noktasını hatırlattı sağolsun. Aşağıya bakan köpekten dört ayağa hizaları bularak in, omuzlar el bilekleri, kalça diz ile hizalı olacak şekilde, dizlerini biraz ileri götürerek in yazmış ek olarak. Mesajı okuyunca biraz daha uğraştım mat üzerinde. Yaklaşık otuz dakika çalıştım sanırım. Eğitmenim ile çalışmamız dışında 1-2 gün sürünerek bile olsa kendimi matın üzerine atmaya çalıştım. Pijamalarımla, ev kıyafetlerimle canımın istediğim gibi ve bedenim nasıl istiyorsa.Bazı günler vardı, matımı özlüyorum ama hiç de halim yok, sadece ayaklarımı duvara dikiyorum ve matın üzerinde uyukluyorum.


Kendine hedefler çizmeden sadece matını ser ve ona doğru harekete geç. Düşünme, ne yapacaksın ya da yapamayacaksın, bedenin neye ihtiyacın olduğunu söyeleyecektir zaten. Yorulacağın düşüncesiyle mata gitme. 20 dakikanın hakkını verebilirsen yaşam enerjisiyle dolacak bedenin. Senin kendinle kalmaya ihtiyacın var.


#yogapratikleri #yoga #evdeyoga #yogapratiklerialışkanlığıkazanma #yogaalışkanlık

Tanıtılan Yazılar

Abone Listeme Katılın

E-posta:

Son Paylaşımlar
Arşiv